آموزش

آموزش مهارت های ایمنی به کودکان، در واقع به منظور افزایش توان و قابلیت کودک در حفظ سلامت خود در برابر حوادث و سوانح انجام می شود. گسترش این دسته از مهارت ها از جمله اهداف تربیتی در سیستم آموزشی کشورهاست و در کشور ما نیز این مهارت ها از دوران مهد کودک آغاز می شود. ما نیز در سرزمین غنچه ها همه ساله کودکان را با آموزش های لازم در خصوص موضوع ایمنی آشنا می سازیم.

 

نکات ایمنی در خانه برای پیشگیری از آتش سوزی

 

ایمنی کودکان در برابر آتش سوزی یعنی آشنایی کودک با مواردی که امنیت جانی او را به خطر می اندازد . بچه از دو سالگی به بعد به راحتی قادر است کبریت را آتش بزند.  کبریت و همه ی وسائل آتش زا را در کشوهای کلید دار نگهداری کنید. مراقب کودکان باشیم .هیچ گاه بچه ها را با گاز یا شمع روشن تنها نگذارید، حتی برای مدت کوتاه . به کودکان یاد بدهید که به فندک و کبریت دست نزنند و اگر جایی روی زمین آنها را پیدا کردند، به شما بدهند. به آنها توضیح بدهید که ممکن است لباسشان بسوزد و یا حتی آتش بگیرد و باعث آتش سوزی کل خانه شود.

در مورد ایمنی کودکان در برابر آتش سوزی به آنها آموزش دهید که چراغ، ضبط، تلویزیون و وسائل الکتریکی را پس از استفاده خاموش کنند. بچه ها نباید لباس و اسباب بازی های خود را روی لامپ و بخاری بگذارند حتی وقتی که خاموش است.

 

نکات ایمنی در قبال آتش را به کودکان یاد بدهیم

 

  • حتما فرزندان را با نکات ایمنی در هنگام آتش سوزی آشنا کنید و ایستادن دراز کشیدن و غلتیدن را تمرین کنید. به کودکان بیاموزیم در چنین شرایطی اصلاً  ندوند . به او بگویید اگر بدود، باد موجب شعله ور شدن آتش می شود. روی زمین دراز بکشد و صورتش را با دست بپوشاند، غلط بزند تا آتش خاموش شود. فورا روی تمام قسمت های سوخته کمپرس آب سرد بگذارید و از کمک های اولیه استفاده کنید.
  • حتما دستگاههای هشدار دهنده را در منزل خود نصب کنید تا در صورت آتش گرفتن و در نتیجه بلند شدن دود بسرعت واکنش نشان دهند. توجه داشته باشید که این دستگاهها می توانند تا ۵۰ درصد از بروز مشکلات بعدی به وجود آمده پیشگیری کنند.
  • باید به کودک خود آموزش دهید تا در صورت متوجه شدن علائم آتش مانند دود و یا شعله های آتش چگونه به مراکز آتش نشانی اطلاع دهند.

 

آموزش چرتکه

یکی از آموزشهای گروه سنی پیش دبستان در سرزمین غنچه ها، آموزش محاسبات با استفاده از چرتکه می باشد.

در طول سال اموزشی نوآموزان دو ترم از کلاس چرتکه را پشت سر خواهند گذاشت.

 

 

سن مناسب برای شروع چرتکه

۴ الی ۷ سال بهترین سن کودک برای یادگیری مفاهیم جدید می‌باشد و این سنی است که قدرت فهم مغز، عالی است و میتوان چیزها را برای مدت طولانی‌تری بخاطر سپرد.
فعالیت مغز کودک در زمان رشد آنها بالاتر است چنانکه بیشترین رشد مغز انسان از ۴ تا ۱۴ سالگی می‌باشد. بهترین زمان وقتی است که فرکانس عصب‌ها در مغز افزایش می‌یابد. قدرت حافظه، تمرکز و مهارت‌های استدلال یک کودک در این فاز با قرار گرفتن در مسیر صحیح، جهش می‌یابند.
به طور شگفت‌انگیزی، یادگیری ریاضیات نه فقط اعتماد به نفس را بالا می‌برد و اصول اولیه را برای موفقیت در ریاضی تقویت می کند، بلکه به توسعه تفکر انتقادی و درک بهتر گرامر و زبان نیز کمک میکند.

 

در پیش‌دبستانی، اصطلاحات ریاضی کم کم برای کودکان معنادار می شوند و آنها می‌توانند برای شمارش و درک معنی هر مقدار عددی، آموزش داده شوند.
با رشد بچه‌ها فکر اصلی آنها با نیمکره چپ مغزشان رشد می‌کند. اما یادگیری ریاضیات چرتکه ای به توسعه ورشد کل مغز می‌انجامد. با تمرین چرتکه، کودکان با یک روش لذتبخش و سرگرم‌کننده شروع به یادگیری ریاضیات میکنند. در مرحله اولیه به کودکان یاد داده می‌شود که از چرتکه فیزیکی استفاده می‌کنند. به تدریج آنها شروع به تصور کردن مهره های چرتکه در مغزشان می‌کنند و رقته رفته ، قدرت حافظه آنها به اندازه ای قوی می‌شود که بتوانند همه محاسبات را ذهنی انجام دهند. یادگیری، وقتی تکنیک‌های جدید اضافه می شود، برای کودکان بیشتر جنبه سرگرمی دارد. بنابراین تمرین چرتکه انتخاب درستی برای پرورش مغر یک کودک با یک روش درست می‌باشد و اگر در سن مناسب شروع شود، به بهترین نحو انجام شده است.

 . چرتکه یک راه تفریحی برای یادگیری و یک مهارت فوق العاده می‌باشد. هرگروه سنی میتواند این را بدون سختی یاد بگیرد ولی همیشه شروع کردن از سنین پایین بهتر است.

 اگر کودکان در طی بهترکردن مهارت‌های ریاضی در سنین پایین تر، قوی تر شوند، آنها کم‌کم به افرادی با اعتماد به نفس بالا تبدیل خواهند شد.

 

بسمه تعالی
محتوای آموزشی و کمک آموزشی مورد تایید سازمان بهزیستی کشور در برنامه سال  96  مهد های کودک

الف- محتوای آموزشی
1.مجموعه سه جلدی مفاهیم دینی ( انتشارات بین المللی آبرنگ) شامل : شیوه های عملی آموزشی مفاهیم دینی ویژه مربیان و کتاب پارسایان کوچک یک و دو ویژه کودکان 4 و 5 سال ، تالیف دفتر امور کودکان و نوجوانان
2.مجموعه ده جلدی مفاهیم دینی ( انتشارات لک لک) شامل: هشت جلد کتاب ویژه مربیان و دو جلد کتاب کار کودکان ویژه کودکان 4 سال ، مورد تایید وزارت آموزش و پرورش و معرفی شده در فهرست توصیفی کتابهای کتابنامه رشد سال 1391
3.مجموعه 16 جلدی ( انتشارات فنی) شامل: شش جلد کتاب ویژه مربیان و 10 جلد کتاب کار کودک ، ویژه کودکان 3 و 4 و 5 و6 سال ، مورد تایید وزارت آموزش و پرورش و معرفی شده در فهرست توصیفی کتابهای کتابنامه رشد سال 1392
4.مجموعه چهار جلدی کتاب کار کودک ( انتشارات پایش): شامل : "علوم"، " ریاضی " ، "مهارت های نوشتاری "، " زبان آموزی" ویژه کودکان 6 سال ، مورد تایید وزارت آموزش و پرورش و معرفی شده در فهرست توصیفی کتابهای کتابنامه رشد سال 1396
5.مجموعه نه جلدی ( انتشارات سرمشق ) شامل: سه جلد راهنمای مربی و شش جلد کتاب کار کودک با عنوان های " شادی در بازی" ، " تفریح در بازی " ، " بازی ، بازی ، ریاضی " ، " ببین ، حدس بزن " ، " بگو چرا " ، "بگرد ، پیدا کن ، بساز" ،" یافتم ، ساختم ، یافتم " ویژه کودکان  4و 5 و6 سال ، مورد تایید وزارت آموزش و پرورش و معرفی شده در فهرست توصیفی کتابهای کتابنامه رشد سالهای 1390، 1392 و 1394
6.مجموعه شش جلدی کتاب کار کودک ( موسسه فرهنگی مدرسه برهان) شامل:" خانواده "، "  بدن من " ، "  رسانه " ، " خیابان " ، " بهداشت " و " میهن من " ویژه کودکان چهار سال، مورد تایید سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش وزارت آموزش و پرورش

ب- محتوای کمک آموزشی
1. مجموعه دو جلدی کتاب کار کودک ( انتشارات مهد قرآن ) شامل : کتاب ستاره های یک و دو ویژه گروه سنی پنج و شش سال ، مورد تایید وزارت آموزش و پرورش و معرفی شده در فهرست توصیفی کتابهای کتابنامه رشد سال 1396
2.  مجموعه شش جلدی آموزش مراحل نقاشی با شعر ، کتاب مربی ( انتشارات صارمین)
3.  مجموعه 16 جلدی انتشارات بین المللی آبرنگ مطابق با نامه شماره 152662 مورخ 02/11/1393
در ضمن یک جلد کتاب " طرح کار مربیان " و یک جلد " کتاب کار کودک " مربوط به محتوای آموزشی زبان آموزی از انتشارات فنی ایران متعاقبا اعلام خواهد شد.
 
لازم به توضیح است منابع آموزشی معرفی شده ، تنها منابع مورد تایید سازمان بهزیستی جهت استفاده در مهدهای کودک تحت نظارت می باشد و استفاده از آنها الزامی است،
هر مهد کودک می بایست بنابر صلاحدید و اولویت برنامه های پرورشی و تربیتی برای هر سن ، نسبت به تهیه تنها یکی از دو بسته محتوای دینی معرفی شده  ( انتشارات لک لک و انتشارات بین المللی آبرنگ) و یکی از بسته های محتوای رشد و تکامل مربوط به سایر نشرها اقدام نماید، به عبارتی هر مهد کودک ملزم به تهیه دو بسته محتوای آموزشی از شش بسته یاد شده در سال جاری می باشد و انتخاب محتواهای کمک آموزشی بنابر صلاحدید مهدهای کودک و داو طلبانه خواهد بود.

 

شماره تماس

021-65536410

اینستاگرام

اینستاگرام

instagram

شماره همراه

0919-6409123

کانال تلگرام

mahdsg@